Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Horacio Campillo Infante

Deceased

Archbishop of Santiago de Chile

Titular Archbishop of Larissa in Thessalia


Events

DateAgeEventTitle
16 Oct 1872BornSantiago
9 Jun 190027.6Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
11 Aug 193158.8AppointedArchbishop of Santiago de Chile
6 Sep 193158.9Ordained BishopArchbishop of Santiago de Chile
29 Jul 193966.8ResignedArchbishop of Santiago de Chile
29 Jul 193966.8AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
14 Jun 195683.7DiedArchbishop Emeritus of Santiago de Chile

MicroData Summary for José Horacio Campillo Infante:
Archbishop José Horacio Campillo Infante (born , died ) Archbishop of Santiago de Chile

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 24.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013