Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Primo Bianchi

Deceased

Archbishop Emeritus of Durrės (Durazzo)

Titular Archbishop of Cassiope


Events

DateAgeEventTitle
16 Mar 1852BornDelbenisti
17 Jul 189341.3AppointedArchbishop of Durrės (Durazzo), Albania
12 Jun 192270.2ResignedArchbishop of Durrės (Durazzo), Albania
12 Jun 192270.2AppointedTitular Archbishop of Cassiope
19 Aug 192775.4DiedArchbishop Emeritus of Durrės (Durazzo), Albania

MicroData Summary for Primo Bianchi:
Archbishop Primo Bianchi (born , died ) Archbishop Emeritus of Durrės (Durazzo)

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1928
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 255

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013