Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pasquale Guerini

Deceased

Archbishop Emeritus of ShkodrŽ

Titular Archbishop of Melitene


Events

DateAgeEventTitle
17 May 1821BornPerzagno
27 Jun 184827.1Ordained PriestPriest
6 May 187958.0AppointedAuxiliary Bishop of Bar (Antivari), Montenegro
6 May 187958.0AppointedTitular Bishop of Paphus
3 Aug 187958.2Ordained BishopTitular Bishop of Paphus
23 Nov 188665.5AppointedArchbishop of ShkodrŽ, Albania
Nov 1909³88.5RetiredArchbishop of ShkodrŽ, Albania
14 Jan 191088.7AppointedTitular Archbishop of Melitene
8 Feb 191189.7DiedArchbishop Emeritus of ShkodrŽ, Albania

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Pasquale Guerini:
Archbishop Pasquale Guerini (born , died ) Archbishop Emeritus of ShkodrŽ

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 438, and Page 506
  • c2+: CB, 21 Mar 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013