Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriele Neviani, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sapė

Titular Bishop of Comana Armeniae


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1840BornModena
19 Oct 186222.4ProfessedMember of Order of Friars Minor
19 Mar 186322.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
10 Jan 189352.6AppointedBishop of Sapė, Albania
12 Feb 189352.7Ordained BishopBishop of Sapė, Albania
12 Mar 1900³59.8ResignedBishop of Sapė, Albania
30 Mar 190059.8AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
1908¹67.6DiedBishop Emeritus of Sapė, Albania

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gabriele Neviani:
Bishop Gabriele Neviani O.F.M. (born ) Bishop Emeritus of Sapė

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 14.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 218, and Page 501

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013