Catholic-Hierarchy DC

Bishop Emmanuel-François de Bausset-Roquefort

Deceased

Bishop Emeritus of Fréjus


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1731BornMarseille
6 Aug 176634.6AppointedBishop of Fréjus, France
31 Aug 176634.7Ordained BishopBishop of Fréjus, France
180169.0ResignedBishop of Fréjus, France
10 Feb 180270.1DiedBishop Emeritus of Fréjus, France

MicroData Summary for Emmanuel-François de Bausset-Roquefort:
Bishop Emmanuel-François de Bausset-Roquefort (born , died ) Bishop Emeritus of Fréjus

  • a bishop for 35.4 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 218

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013