Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinando Lambruschini

Deceased

Archbishop of Perugia, Italy

Bishop of Città della Pieve


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1911Born
7 Dec 193322.6Ordained PriestPriest
15 Oct 196857.5AppointedArchbishop of Perugia, Italy
15 Oct 196857.5AppointedApostolic Administrator of Città della Pieve, Italy
8 Dec 196857.6Ordained BishopArchbishop of Perugia, Italy
3 Jun 197766.1AppointedBishop of Città della Pieve, Italy
25 Jul 198170.2DiedArchbishop of Perugia, Italy

MicroData Summary for Ferdinando Lambruschini
Archbishop Ferdinando Lambruschini (born , died ) Archbishop of Perugia

EventPlace
Birth PlaceSestri Levante

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast