Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fernando Ariztía Ruiz

Deceased

Bishop Emeritus of Copiapó


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1925BornSantiago de Chile
22 Sep 195126.3Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
25 May 196742.0AppointedAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
25 May 196742.0AppointedTitular Bishop of Timici
9 Jul 196742.1Ordained BishopTitular Bishop of Timici
11 Dec 197651.5AppointedBishop of Copiapó, Chile
26 May 200176.0RetiredBishop of Copiapó, Chile
25 Nov 200378.5DiedBishop Emeritus of Copiapó, Chile

MicroData Summary for Fernando Ariztía Ruiz:
Bishop Fernando Ariztía Ruiz (born , died ) Bishop Emeritus of Copiapó

  • a priest for 52.2 years
  • a bishop for 36.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 25 Jul 2014