Catholic-Hierarchy DC

(Layman) Gabriel Larraín Valdivieso

Deceased

Note/Previous Titular See: (Renounced the priesthood)


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1925Born
23 Dec 195025.9Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
12 Sep 196641.6AppointedAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
12 Sep 196641.6AppointedTitular Bishop of Theudalis
3 Nov 196641.7Ordained BishopTitular Bishop of Theudalis
19 Jan 196842.9ResignedAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
1969¹43.9ResignedTitular Bishop of Theudalis
20 Dec 200883.9Died

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Gabriel Larraín Valdivieso
(Layman) Gabriel Larraín Valdivieso (born , died )

EventPlace
Birth PlaceSantiago
Ordained BishopCathedral, Santiago, Archdiocese of Santiago de Chile

  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 42.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)
  • c1: CB, 10 Apr 2017
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 2
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 5, Number 204
  • b: Annuario Pontificio, Year 1969, Page 719
  • b: Annuario Pontificio, Year 1970, Page 726

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 7 Mar 2019

Quantcast