Catholic-Hierarchy DC

Bishop Severo Aparicio Quispe, O. de M. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Cuzco, Peru

Titular Bishop of Vegesela in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1923Born
22 Sep 195127.9Ordained PriestPriest of Order of Our Lady of Mercy
11 Dec 197855.1AppointedAuxiliary Bishop of Cuzco, Peru
11 Dec 197855.1AppointedTitular Bishop of Vegesela in Numidia
4 Mar 197955.4Ordained BishopTitular Bishop of Vegesela in Numidia
10 Apr 199975.5RetiredAuxiliary Bishop of Cuzco, Peru
6 May 201389.5DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Cuzco, Peru

MicroData Summary for Severo Aparicio Quispe
Bishop Severo Aparicio Quispe O. de M. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Cuzco

EventPlace
Birth PlaceSan Pedro
Ordained BishopCathedral, Cuzco, Archdiocese of Cuzco

  • a priest for 61.6 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 6 May 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Necrology (back)
  • c1: CB, 19 Dec 2019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 54, Number 3,895

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast