Catholic-Hierarchy DC

Bishop Umberto Luciano Altomare

Deceased

Bishop of Diano-Teggiano

Bishop of Policastro


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1914BornCellara
16 Jun 194025.5Ordained PriestPriest
31 Mar 196045.3AppointedAuxiliary Bishop of Mazara del Vallo, Italy
31 Mar 196045.3AppointedTitular Bishop of Carpasia
19 Jun 196045.5Ordained BishopTitular Bishop of Carpasia
10 Jul 196247.6AppointedBishop of Muro Lucano, Italy
22 Aug 197055.7AppointedBishop of Diano-Teggiano, Italy
16 Sep 198065.8AppointedBishop of Policastro, Italy
3 Feb 198671.1DiedBishop of Diano-Teggiano, Italy

MicroData Summary for Umberto Luciano Altomare:
Bishop Umberto Luciano Altomare (born , died ) Bishop of Diano-Teggiano

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013