Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri-Victor Altmayer, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Baghdad

Titular Archbishop of Synnada in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1844BornBouzonville, France
4 Apr 188439.3AppointedTitular Archbishop of Chalcis in Syria
4 Apr 188439.3AppointedApostolic Delegate to Iraq
5 Aug 188439.7AppointedCoadjutor Archbishop of Baghdad, Iraq
10 Aug 188439.7Ordained BishopTitular Archbishop of Chalcis in Syria
24 Nov 188743.0SucceededArchbishop of Baghdad, Iraq
23 Aug 1902³57.7ResignedArchbishop of Baghdad, Iraq
28 Aug 190257.7ResignedApostolic Delegate to Iraq
28 Aug 190257.7AppointedTitular Archbishop of Synnada in Phrygia
12 Nov 193085.9DiedArchbishop Emeritus of Baghdad, Iraq

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Henri-Victor Altmayer:
Archbishop Henri-Victor Altmayer O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Baghdad

  • a bishop for 46.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 137, and Page 197
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 531

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013