Catholic-Hierarchy DC

Canada

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
14 Dec 1962 Bishop Remi Joseph De RooBishop Emeritus of Victoria, British Columbia
29 Aug 1963 Bishop Laurent NoëlBishop Emeritus of Trois-Rivières, Québec
21 Jan 1967 Bishop Gérard-Joseph Deschamps, S.M.M.Bishop Emeritus of Bereina, Papua New Guinea
8 Dec 1973 Archbishop Bertrand BlanchetArchbishop Emeritus of Rimouski, Québec
19 Feb 1974 Bishop Noël DelaquisBishop Emeritus of Gravelbourg, Saskatchewan
12 Mar 1974 Archbishop Adam Joseph Exner, O.M.I.Archbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia
15 Aug 1975 Bishop Jean-Guy CoutureBishop Emeritus of Chicoutimi, Québec
29 Jun 1976 Bishop John Aloysius O’MaraBishop Emeritus of Saint Catharines, Ontario
1 May 1977 Bishop Jean-Claude Bouchard, O.M.I.Bishop Emeritus of Pala, Chad
17 Apr 1978 Archbishop James Hector MacDonald, C.S.C.Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland
21 Sep 1978 Bishop Lawrence Sabatini, C.S.Bishop Emeritus of Kamloops, British Columbia
31 Jul 1979 Archbishop Roger ÉbacherArchbishop Emeritus of Gatineau, Québec
Most Junior
28 Aug 2020 Bishop Joseph Ferdinand Guy BoulangerBishop of Rouyn-Noranda, Québec
29 Dec 2019 Bishop Martin Laliberté, P.M.E.Auxiliary Bishop of Québec
12 Dec 2019 Bishop Bartholomeus van RoijenBishop of Corner Brook and Labrador, Newfoundland
22 Feb 2019 Bishop Guy Desrochers, C.Ss.R.Bishop of Pembroke, Ontario
2 Sep 2018 Bishop Marián Andrej Pacák, C.SS.R.Bishop Emeritus of Saints Cyril and Methodius of Toronto (Slovakian)
22 Jul 2018 Bishop Pierre Olivier Tremblay, O.M.I.Auxiliary Bishop of Trois-Rivières, Québec
19 Mar 2018 Archbishop José Avelino BettencourtApostolic Nuncio to Armenia
16 Mar 2018 Bishop Jon Paul Christian Hansen, C.SS.R.Bishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories
10 Mar 2018 Bishop Pierre GoudreaultBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec
2 Feb 2018 Bishop René GuayBishop of Chicoutimi, Québec
17 Sep 2017 Bishop Christian Rodembourg, M.S.A.Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec
8 Dec 2016 Bishop Marc PelchatAuxiliary Bishop of Québec

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.4, 28 Mar 2020; Data: 22 Oct 2020

Quantcast