Catholic-Hierarchy DC

Bishop José María de la Torre Martín

Deceased

Bishop of Aguascalientes, México


Events

DateAgeEventTitle
9 Sep 1952Born
1 Jun 198027.7Ordained PriestPriest of San Juan de los Lagos, Jalisco, México
19 Jun 200249.7AppointedAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
19 Jun 200249.7AppointedTitular Bishop of Panatoria
16 Jul 200249.8Ordained BishopTitular Bishop of Panatoria
31 Jan 200855.3AppointedBishop of Aguascalientes, México
13 Mar 200855.5InstalledBishop of Aguascalientes, México
14 Dec 202068.2DiedBishop of Aguascalientes, México

MicroData Summary for José María de la Torre Martín
Bishop José María de la Torre Martín (born , died ) Bishop of Aguascalientes

EventPlace
Birth PlacePegueros
Ordained Bishopauditorio Benito Juárez, Guadalajara, Archdiocese of Guadalajara, Jalisco
Death PlaceHidalgo, Hospital, Aguascalientes, Diocese of Aguascalientes

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 18.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 31 Jan 2008
  • i: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 168, Number 14,228
  • d: CB, 14 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 16 Dec 2020

Quantcast