Catholic-Hierarchy DC

Ugo Cardinal Poletti

Deceased

Vicar General Emeritus of Roma {Rome}, Italy

Cardinal-Priest of Santi Ambrogio e Carlo

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
19 Apr 1914Born
29 Jun 193824.1Ordained PriestPriest of Novara, Italy
21 Jul 195844.2AppointedAuxiliary Bishop of Novara, Italy
21 Jul 195844.2AppointedTitular Bishop of Medeli
14 Sep 195844.4Ordained BishopTitular Bishop of Medeli
26 Jun 196753.1AppointedArchbishop of Spoleto, Italy
Oct 1967³53.4AppointedApostolic Administrator of Todi, Italy
1969²54.7CeasedApostolic Administrator of Todi, Italy
3 Jul 196955.2AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
3 Jul 196955.2AppointedTitular Archbishop of Aemona
13 Oct 197258.4AppointedPro-Vicar General of Roma {Rome}, Italy
13 Oct 197258.4AppointedApostolic Administrator of Ostia, Italy
5 Mar 197358.8Elevated to Cardinal
5 Mar 197358.8AppointedCardinal-Priest of Santi Ambrogio e Carlo
6 Mar 197358.8AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
26 Mar 197358.9AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
3 Jul 198571.2AppointedPresident of the Italian Episcopal Conference
17 Jan 199176.7RetiredVicar General of Roma {Rome}, Italy
17 Jan 199176.7AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
17 Jan 199176.7CeasedPresident of the Italian Episcopal Conference
17 Jan 199176.7RetiredApostolic Administrator of Ostia, Italy
25 Feb 199782.8DiedVicar General Emeritus of Roma {Rome}, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ugo Poletti
(VIAF: 88623193; WikiData: Q591653)
Ugo Cardinal Poletti (born , died ) Vicar General Emeritus of Roma {Rome}

EventPlace
Birth PlaceOmegna, Diocese of Novara
Ordained PriestNovara, Diocese of Novara
Ordained BishopSanta Maria Assunta, Cathedral, Novara, Diocese of Novara
Death PlaceGemelli Polyclinic, Hospital, Roma, Diocese of Roma {Rome}
Buried Place (Original)S. Lucia Chapel, Santa Maria Maggiore, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 38.4 years
  • a cardinal for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 19
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1958, Number 74

============

Home | Countries | Religious Men Women | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2024
Code: web_b, v3.3.7, 30 Jun 2024; Data: 19 Jul 2024