Catholic-Hierarchy DC

Archbishop André Gaumond

Deceased

Archbishop Emeritus of Sherbrooke, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1936Born
27 May 196124.9Ordained PriestPriest of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
31 May 198548.9AppointedBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
15 Aug 198549.1Ordained BishopBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
16 Feb 199558.7AppointedCoadjutor Archbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
1 Jul 199660.0SucceededArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
26 Jul 201175.1RetiredArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
14 Dec 201983.5DiedArchbishop Emeritus of Sherbrooke, Québec, Canada

MicroData Summary for André Gaumond
Archbishop André Gaumond (born , died ) Archbishop Emeritus of Sherbrooke

EventPlace
Birth PlaceSaint-Thomas de Montmagny
Death PlaceCentre hospitalier universitaire de Sherbrooke, Sherbrooke, Archdiocese of Sherbrooke, Québec

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 26 Jul 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 186, Deceased Cardinals (back)
  • c1: CB, 18 Jan 2016
  • d: CB, 14 Dec 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast