Catholic-Hierarchy DC

Roger Marie Élie Cardinal Etchegaray

Deceased

Vice-Dean Emeritus of the College of Cardinals

Cardinal-Bishop of Porto-Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1922Born
13 Jul 194724.8Ordained PriestPriest of Bayonne (-Lescar e Oloron), France
29 Mar 196946.5AppointedAuxiliary Bishop of Paris, France
29 Mar 196946.5AppointedTitular Bishop of Gemellae in Numidia
27 May 196946.6Ordained BishopTitular Bishop of Gemellae in Numidia
22 Dec 197048.2AppointedArchbishop of Marseille, France
25 Nov 197553.1AppointedPrelate of Mission de France o Pontigny, France
30 Jun 197956.7Elevated to Cardinal
30 Jun 197956.7AppointedCardinal-Priest of San Leone I
23 Apr 198259.5ResignedPrelate of Mission de France o Pontigny, France
8 Apr 198461.5AppointedPresident of the Pontifical Commission for Justice and Peace
8 Apr 198461.5AppointedPresident of the Pontifical Council “Cor Unum”
13 Apr 198562.5ResignedArchbishop of Marseille, France
28 Jun 198865.7AppointedPresident of the Pontifical Council for Justice and Peace
2 Dec 199573.1ResignedPresident of the Pontifical Council “Cor Unum”
24 Jun 199875.7RetiredPresident of the Pontifical Council for Justice and Peace
24 Jun 199875.7AppointedCardinal-Bishop of Porto-Santa Rufina
4 Oct 199876.0InstalledCardinal-Bishop of Porto-Santa Rufina
30 Apr 200582.5ConfirmedVice-Dean (Sub-Dean) of the College of Cardinals
10 Jun 201794.7RetiredVice-Dean (Sub-Dean) of the College of Cardinals
4 Sep 201996.9DiedVice-Dean Emeritus of the College of Cardinals

MicroData Summary for Roger Marie Élie Etchegaray (VIAF: 79024763)
Roger Marie Élie Cardinal Etchegaray (born , died ) Vice-Dean Emeritus of College of Cardinals

EventPlace
Birth PlaceEspelette, Pyrénées-Atlantiques, Diocese of Bayonne (-Lescar e Oloron), France
Ordained PriestSaint-Etienne, Church, Espelette, Pyrénées-Atlantiques, Diocese of Bayonne (-Lescar e Oloron), France
Ordained BishopNotre-Dame, Paris, Archdiocese of Paris, France
Death PlaceCambo-les-Bains, Pyrénées-Atlantiques, Diocese of Bayonne (-Lescar e Oloron), France

  • a priest for 72.1 years
  • a bishop for 50.2 years
  • a cardinal for 40.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • i: Bollettino, 29 Sep 1998
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • r: Bollettino, 10 Jun 2017
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 1, Number 47
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 30 Jun 1979
  • d: CB, 4 Sep 2019
  • loc: CL, 4 Sep 2019
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 241, Deceased Cardinals (back)
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 13, Number 674, Ascendance
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast