Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramiro Díaz Sánchez, O.M.I.

Vicar Apostolic Emeritus of Machiques, Venezuela

Titular Bishop of Lari Castellum


Events

DateAgeEventTitle
14 Sep 1934 Born
14 Mar 195924.5Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
24 Jan 199762.3AppointedVicar Apostolic of Machiques, Venezuela
24 Jan 199762.3AppointedTitular Bishop of Lari Castellum
26 Apr 199762.6Ordained BishopTitular Bishop of Lari Castellum
9 Apr 201176.5RetiredVicar Apostolic of Machiques, Venezuela
15 Mar 201984.5AppointedApostolic Administrator of Machiques, Venezuela
14 Dec 201985.2CeasedApostolic Administrator of Machiques, Venezuela

MicroData Summary for Ramiro Díaz Sánchez
Bishop Ramiro Díaz Sánchez O.M.I. (born ) Vicar Apostolic Emeritus of Machiques

EventPlace
Birth PlaceVillaverde de Arcayos, Spain
Ordained BishopCathedral, Machiques, Vicariate Apostolic of Machiques

Please contact the Bishop through the Vicariate Apostolic of Machiques.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 9 Apr 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Number 12,954
  • aadm: CB, 13 Mar 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast