Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maximilian Ziegelbauer

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Augsburg

Titular Bishop of Lapda


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1923BornMemmingen
21 May 195026.7Ordained PriestPriest of Augsburg, Germany
2 Aug 198359.9AppointedAuxiliary Bishop of Augsburg, Germany
2 Aug 198359.9AppointedTitular Bishop of Lapda
22 Oct 198360.1Ordained BishopTitular Bishop of Lapda
7 Sep 199875.0RetiredAuxiliary Bishop of Augsburg, Germany
21 Nov 201693.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Augsburg, Germany

MicroData Summary for Maximilian Ziegelbauer (VIAF: 18135355)
Bishop Maximilian Ziegelbauer (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Augsburg

  • a priest for 66.5 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 22 Nov 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 22 Nov 2016