Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Wijnants, M.S.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Mbandaka-Bikoro


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1914BornBorlo, Belgium
6 Aug 193925.5Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
21 Apr 196450.2AppointedArchbishop of Coquilhatville, Congo (Dem. Rep.)
29 Jun 196450.4Ordained BishopArchbishop of Coquilhatville, Congo (Dem. Rep.)
11 Nov 197763.8ResignedArchbishop of Mbandaka-Bikoro, Congo (Dem. Rep.)
22 Aug 197864.5DiedArchbishop Emeritus of Mbandaka-Bikoro, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Pierre Wijnants:
Archbishop Pierre Wijnants M.S.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Mbandaka-Bikoro

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013