Catholic-Hierarchy DC

Bishop Camille Jean-Baptiste Vandekerckhove, C.M. †

Deceased

Bishop of Bikoro


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1906BornIngelmunster, Belgium
6 Sep 193125.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
21 Jun 194639.8AppointedPrefect of Bikoro, Congo (Dem. Rep.)
24 Dec 195751.3AppointedVicar Apostolic of Bikoro, Congo (Dem. Rep.)
24 Dec 195751.3AppointedTitular Bishop of Sufetula
20 Apr 195851.6Ordained BishopTitular Bishop of Sufetula
10 Nov 195953.2AppointedBishop of Bikoro, Congo (Dem. Rep.)
27 Feb 197568.5DiedBishop of Bikoro, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Camille Jean-Baptiste Vandekerckhove:
Bishop Camille Jean-Baptiste Vandekerckhove C.M. (born , died ) Bishop of Bikoro

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013