Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Van Steene, M. Afr. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Bukavu


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1913BornAntwerpen, Belgium
29 Jun 193824.5Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
7 Nov 195541.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)
7 Nov 195541.9AppointedTitular Bishop of Bennefa
15 Jan 195642.1Ordained BishopTitular Bishop of Bennefa
8 Mar 195743.2SucceededVicar Apostolic of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)
10 Nov 195945.9AppointedArchbishop of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)
24 May 196551.4ResignedArchbishop of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)
24 May 196551.4AppointedTitular Archbishop of Ausuccura
20 Sep 197662.7ResignedTitular Archbishop of Ausuccura
26 Mar 198369.3DiedArchbishop Emeritus of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Louis Van Steene:
Archbishop Louis Van Steene M. Afr. (born , died ) Archbishop Emeritus of Bukavu

  • a priest for 44.7 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015