Catholic-Hierarchy DC

Bishop Xavier Geeraerts, M. Afr. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Bukavu

Titular Bishop of Lagania


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1894BornMelsbroeck, Belgium
15 Jul 192228.3Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
10 Jan 195257.8AppointedVicar Apostolic of Costermansville, Congo (Dem. Rep.)
10 Jan 195257.8AppointedTitular Bishop of Lagania
25 Mar 195258.0Ordained BishopTitular Bishop of Lagania
8 Mar 195762.9ResignedVicar Apostolic of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)
23 Feb 197176.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Bukavu, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Xavier Geeraerts:
Bishop Xavier Geeraerts M. Afr. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Bukavu

  • a priest for 48.6 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013