Catholic-Hierarchy DC

Archbishop André Perraudin, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kabgayi


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1914BornBagnes, Switzerland
25 Mar 193924.5Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
19 Dec 195541.2AppointedVicar Apostolic of Kabgayi, Rwanda
19 Dec 195541.2AppointedTitular Bishop of Cataquas
25 Mar 195641.5Ordained BishopTitular Bishop of Cataquas
10 Nov 195945.1AppointedArchbishop of Kabgayi, Rwanda
10 Apr 197661.5AppointedArchbishop (Personal Title) of Kabgayi, Rwanda
7 Oct 198975.0RetiredBishop of Kabgayi, Rwanda
25 Apr 200388.5DiedBishop Emeritus of Kabgayi, Rwanda

MicroData Summary for André Perraudin:
Archbishop André Perraudin M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Kabgayi

  • a priest for 64.1 years
  • a bishop for 47.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 24
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013