Catholic-Hierarchy DC

Bishop Danilo Catarzi, S.X. †

Deceased

Bishop Emeritus of Uvira


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1918BornLucciano di Quarrata, Italy
29 Jun 194325.4Ordained PriestPriest of Xaverian Missionary Fathers
16 Apr 196244.2AppointedBishop of Uvira, Congo (Dem. Rep.)
15 Jul 196244.4Ordained BishopBishop of Uvira, Congo (Dem. Rep.)
26 Mar 198163.1ResignedBishop of Uvira, Congo (Dem. Rep.)
23 Nov 200486.8DiedBishop Emeritus of Uvira, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Danilo Catarzi:
Bishop Danilo Catarzi S.X. (born , died ) Bishop Emeritus of Uvira

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 42.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 99
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013