Catholic-Hierarchy DC

Bishop Martin Veillette

Bishop Emeritus of Trois Rivières, Québec


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1936 BornLa Tuque
12 Jun 196023.6Ordained PriestPriest of Trois Rivières, Québec, Canada
17 Oct 198649.9AppointedAuxiliary Bishop of Trois Rivières, Québec, Canada
17 Oct 198649.9AppointedTitular Bishop of Valabria
13 Dec 198650.1Ordained BishopTitular Bishop of Valabria
21 Nov 199660.0AppointedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
2 Feb 201275.2RetiredBishop of Trois Rivières, Québec, Canada

MicroData Summary for Martin Veillette:
Bishop Martin Veillette (born ) Bishop Emeritus of Trois Rivières

Please contact the Bishop through the Diocese of Trois Rivières.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Feb 2012
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 186, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013