Catholic-Hierarchy DC

Bishop Léon Théobald Delaere, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Molegbe


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1898BornGullegem, Belgium
23 Sep 192325.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
13 Nov 195860.8AppointedVicar Apostolic of Ubanghi Belga {Belgian Ubanghi}, Congo (Dem. Rep.)
13 Nov 195860.8AppointedTitular Bishop of Fesseë
5 Apr 195961.2Ordained BishopTitular Bishop of Fesseë
10 Nov 195961.8AppointedBishop of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)
3 Aug 196769.5ResignedBishop of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)
3 Aug 196769.5AppointedTitular Bishop of Rusibisir
14 Sep 197678.6ResignedTitular Bishop of Rusibisir
14 Jun 198385.4DiedBishop Emeritus of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Léon Théobald Delaere:
Bishop Léon Théobald Delaere O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Molegbe

  • a priest for 59.7 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 15 Feb 2014