Catholic-Hierarchy DC

Roberto Cardinal Ubaldini

Deceased

Bishop Emeritus of Montepulciano

Cardinal-Priest of Santa Prassede


Events

DateAgeEventTitle
1581¹BornFirenze
20 Sep 160726.7AppointedApostolic Nuncio to France
1 Oct 160726.7AppointedBishop of Montepulciano, Italy
3 Feb 160827.0Ordained BishopBishop of Montepulciano, Italy
2 Dec 161534.9Elevated to Cardinal
8 Sep 161635.6ResignedApostolic Nuncio to France
3 Apr 161736.2InstalledCardinal-Priest of San Matteo in Merulana
3 Jul 161736.5AppointedCardinal-Priest of Santa Pudenziana
Jan 1621³40.0AppointedPrefect of the Congregation of the Council
17 May 162140.3AppointedCardinal-Priest of Sant’Alessio
22 May 162342.3ResignedPrefect of the Congregation of the Council
2 Oct 162342.7ResignedBishop of Montepulciano, Italy
20 Aug 162948.6AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
22 Apr 163554.3DiedBishop Emeritus of Montepulciano, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Roberto Ubaldini (VIAF: 96852177)
Roberto Cardinal Ubaldini (born 1581, died ) Bishop Emeritus of Montepulciano

  • a bishop for 27.2 years
  • a cardinal for 19.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 2 Dec 1615
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1608, Number 3
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 290

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 16 Oct 2016