Catholic-Hierarchy DC

François Cardinal de Joyeuse

Deceased

Archbishop of Rouen

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1562BornCarcassonne
20 Oct 158119.3AppointedArchbishop of Narbonne, France
12 Dec 158321.5Elevated to Cardinal
20 May 158522.9InstalledCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
158623.5Ordained BishopArchbishop of Narbonne, France
11 Dec 158725.5AppointedCardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio
4 Nov 158826.4AppointedArchbishop of Toulouse, France
27 Apr 159431.8AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
24 Mar 160441.8AppointedCardinal-Bishop of Sabina
13 Oct 160442.3SelectedArchbishop of Rouen, France
14 Mar 160542.7ConfirmedArchbishop of Rouen, France
17 Aug 161149.1AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
161451.5ResignedArchbishop of Toulouse, France
23 Aug 161553.2DiedArchbishop of Rouen, France

MicroData Summary for François de Joyeuse:
Cardinal François de Joyeuse (born , died ) Archbishop of Rouen

  • a bishop for 29.6 years
  • a cardinal for 31.7 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Dec 1583

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013