Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Terceiro de Sousa

Deceased

Bishop Emeritus of Penedo, Alagoas


Events

DateAgeEventTitle
7 Jul 1908BornBôa Viagem
30 Nov 193325.4Ordained PriestPriest
13 Feb 194839.6AppointedBishop of Caetité, Bahia, Brazil
20 Jun 194840.0Ordained BishopBishop of Caetité, Bahia, Brazil
9 Dec 195547.4ResignedBishop of Caetité, Bahia, Brazil
9 Dec 195547.4AppointedAuxiliary Bishop of São Salvador da Bahia, Brazil
9 Dec 195547.4AppointedTitular Bishop of Letopolis
9 Nov 195749.3AppointedBishop of Penedo, Alagoas, Brazil
24 Mar 197667.7ResignedBishop of Penedo, Alagoas, Brazil
14 Jul 198375.0DiedBishop Emeritus of Penedo, Alagoas, Brazil

MicroData Summary for José Terceiro de Sousa:
Bishop José Terceiro de Sousa (born , died ) Bishop Emeritus of Penedo

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 17 Nov 2014