Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Pedro de Araújo Costa

Deceased

Coadjutor Archbishop Emeritus of Uberaba, Minas Gerais

Titular Archbishop of Marcelliana


Events

DateAgeEventTitle
19 Oct 1913BornSerro
6 Dec 193623.1Ordained PriestPriest
25 May 195743.6AppointedBishop of Caetité, Bahia, Brazil
15 Sep 195743.9Ordained BishopBishop of Caetité, Bahia, Brazil
28 Dec 196855.2AppointedCoadjutor Archbishop of Uberaba, Minas Gerais, Brazil
28 Dec 196855.2AppointedTitular Archbishop of Marcelliana
17 Jun 197864.7RetiredCoadjutor Archbishop of Uberaba, Minas Gerais, Brazil
28 Jul 199682.8DiedCoadjutor Archbishop Emeritus of Uberaba, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for José Pedro de Araújo Costa:
Archbishop José Pedro de Araújo Costa (born , died ) Coadjutor Archbishop Emeritus of Uberaba

  • a priest for 59.6 years
  • a bishop for 38.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 9 Jun 2014