Catholic-Hierarchy DC

Bishop Expedito Eduardo de Oliveira

Deceased

Bishop of Patos, Paraiba


Events

DateAgeEventTitle
8 Jan 1910BornPacatuba
30 Nov 193323.9Ordained PriestPriest of Fortaleza, Ceara, Brazil
1 Oct 195343.7AppointedAuxiliary Bishop of Fortaleza, Ceara, Brazil
1 Oct 195343.7AppointedTitular Bishop of Barca
13 Dec 195343.9Ordained BishopTitular Bishop of Barca
25 Feb 195949.1AppointedBishop of Patos, Paraiba, Brazil
8 May 198373.3DiedBishop of Patos, Paraiba, Brazil

MicroData Summary for Expedito Eduardo de Oliveira:
Bishop Expedito Eduardo de Oliveira (born , died ) Bishop of Patos

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 29.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013