Catholic-Hierarchy DC

Archbishop João Batista Portocarrero Costa

Deceased

Coadjutor Archbishop of Olinda e Recife, Pernambuco

Titular Archbishop of Selge


Events

DateAgeEventTitle
7 Jun 1904BornVitória de Santo Antâo
30 Oct 192723.4Ordained PriestPriest
31 Jul 194339.1AppointedBishop of Mossoró, Rio Grande do Norte, Brazil
7 Nov 194339.4Ordained BishopBishop of Mossoró, Rio Grande do Norte, Brazil
3 Jul 195349.1AppointedCoadjutor Archbishop of Olinda e Recife, Pernambuco, Brazil
3 Jul 195349.1AppointedTitular Archbishop of Selge
6 Jan 195954.6DiedCoadjutor Archbishop of Olinda e Recife, Pernambuco, Brazil

MicroData Summary for João Batista Portocarrero Costa:
Archbishop João Batista Portocarrero Costa (born , died ) Coadjutor Archbishop of Olinda e Recife

  • a priest for 31.2 years
  • a bishop for 15.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013