Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Taval, M.S.C. †

Deceased

Bishop of Kerema


Events

DateAgeEventTitle
4 May 1956BornTaranga
8 Jan 198427.7Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
22 Jun 199943.1AppointedAuxiliary Bishop of Rabaul, Papua New Guinea
22 Jun 199943.1AppointedTitular Bishop of Thimida
2 Oct 199943.4Ordained BishopTitular Bishop of Thimida
6 Dec 200751.6AppointedCoadjutor Bishop of Kerema, Papua New Guinea
13 Mar 201053.9SucceededBishop of Kerema, Papua New Guinea
29 Apr 201357.0DiedBishop of Kerema, Papua New Guinea

MicroData Summary for Patrick Taval:
Bishop Patrick Taval M.S.C. (born , died ) Bishop of Kerema

  • a priest for 29.3 years
  • a bishop for 13.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 6 Dec 2007
  • s: Bollettino, 13 Mar 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 157, Number 13,634

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013