Catholic-Hierarchy DC

Arturo Cardinal Tabera Araoz, C.M.F. †

Deceased

Prefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Priest of San Pietro in Montorio


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1903BornBarco de Avila
22 Dec 192825.1Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
18 Feb 194642.3AppointedApostolic Administrator of Barbastro, Spain
18 Feb 194642.3AppointedTitular Bishop of Lyrbe
5 May 194642.5Ordained BishopTitular Bishop of Lyrbe
2 Feb 195046.3AppointedBishop of Barbastro, Spain
13 May 195046.5AppointedBishop of Albacete, Spain
23 Jul 196864.7AppointedArchbishop of Pamplona (-Tudela), Spain
28 Apr 196965.5Elevated to Cardinal
28 Apr 196965.5AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Montorio
20 Feb 197167.3AppointedPrefect of the Congregation for Divine Worship
4 Dec 197168.1ResignedArchbishop of Pamplona (-Tudela), Spain
13 Sep 197369.9AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
13 Jun 197571.6DiedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious

MicroData Summary for Arturo Tabera Araoz:
Arturo Cardinal Tabera Araoz C.M.F. (born , died ) Prefect of Affairs of Religious

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 29.1 years
  • a cardinal for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab/2l71: CB, 18 Jan 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 17 Mar 2014