Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Echarren Istúriz

Deceased

Bishop Emeritus of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1929Born
19 Mar 195828.3Ordained PriestPriest
17 Nov 196940.0AppointedAuxiliary Bishop of Madrid, Spain
17 Nov 196940.0AppointedTitular Bishop of Diano
21 Dec 196940.1Ordained BishopTitular Bishop of Diano
27 Nov 197849.0AppointedBishop of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain
26 Nov 200576.0RetiredBishop of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain
25 Aug 201484.7DiedBishop Emeritus of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain

MicroData Summary for Ramón Echarren Istúriz
Bishop Ramón Echarren Istúriz (born , died ) Bishop Emeritus of Islas Canarias {Canary Islands}

EventPlace
Birth PlaceVitoria
Ordained BishopSt. Isidore, Cathedral, Madrid, Archdiocese of Madrid

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 44.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 26 Nov 2005
  • d: CB, 25 Aug 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 11, Number 607
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 12, Number 609

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast