Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Domenico Stefanelli, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Lucca

Titular Archbishop of Traianopolis in Rhodope


Events

DateAgeEventTitle
15 Jun 1779BornVico Pancellorum
3 Apr 180222.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
11 Jul 183657.0AppointedArchbishop of Lucca, Italy
25 Jul 183657.1Ordained BishopArchbishop of Lucca, Italy
18 Dec 184465.5ResignedArchbishop of Lucca, Italy
20 Jan 184565.5AppointedTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope
5 Feb 185272.6DiedArchbishop Emeritus of Lucca, Italy

MicroData Summary for Giovanni Domenico Stefanelli (VIAF: 89581192)
Archbishop Giovanni Domenico Stefanelli O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Lucca

  • a priest for 49.8 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 243, and Page 374
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1836, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Aug 2016