Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Philip Francis Smith, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Cotabato


Events

DateAgeEventTitle
16 Oct 1924BornLowell, MA, USA
29 Oct 195026.0Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
26 Jun 197247.7AppointedVicar Apostolic of Jolo, Philippines
26 Jun 197247.7AppointedTitular Bishop of Lamphua
8 Sep 197247.9Ordained BishopTitular Bishop of Lamphua
11 Apr 197954.5AppointedCoadjutor Bishop of Cotabato, Philippines
5 Nov 197955.1AppointedCoadjutor Archbishop of Cotabato, Philippines
14 Mar 198055.4SucceededArchbishop of Cotabato, Philippines
30 May 199873.6RetiredArchbishop of Cotabato, Philippines
30 Sep 200278.0DiedArchbishop Emeritus of Cotabato, Philippines

MicroData Summary for Philip Francis Smith:
Archbishop Philip Francis Smith O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Cotabato

  • a priest for 51.9 years
  • a bishop for 30.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Apr 2014