Catholic-Hierarchy DC

Lawrence Joseph Cardinal Shehan

Deceased

Archbishop Emeritus of Baltimore, Maryland

Cardinal-Priest of San Clemente


Events

DateAgeEventTitle
18 Mar 1898BornBaltimore
23 Dec 192224.8Ordained PriestPriest of Baltimore, Maryland, USA
17 Nov 194547.7AppointedAuxiliary Bishop of Baltimore-Washington, Maryland, USA
17 Nov 194547.7AppointedTitular Bishop of Lydda
12 Dec 194547.7Ordained BishopTitular Bishop of Lydda
25 Aug 195355.4AppointedBishop of Bridgeport, Connecticut, USA
2 Dec 195355.7InstalledBishop of Bridgeport, Connecticut, USA
10 Jul 196163.3AppointedCoadjutor Archbishop of Baltimore, Maryland, USA
10 Jul 196163.3AppointedTitular Archbishop of Nicopolis ad Nestum
27 Sep 196163.5InstalledCoadjutor Archbishop of Baltimore, Maryland, USA
8 Dec 196163.7SucceededArchbishop of Baltimore, Maryland, USA
22 Feb 196566.9Elevated to Cardinal
22 Feb 196566.9AppointedCardinal-Priest of San Clemente
25 Mar 197476.0RetiredArchbishop of Baltimore, Maryland, USA
26 Aug 198486.4DiedArchbishop Emeritus of Baltimore, Maryland, USA

MicroData Summary for Lawrence Joseph Shehan:
Cardinal Lawrence Joseph Shehan (born , died ) Archbishop Emeritus of Baltimore

  • a priest for 61.7 years
  • a bishop for 38.7 years
  • a cardinal for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013