Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Josef Schoiswohl

Deceased

Bishop Emeritus of Graz-Seckau

Titular Archbishop of Monteverde


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1901BornGuntramsdorf
20 Jul 192423.5Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
11 Nov 194948.9AppointedApostolic Administrator of Burgenland, Austria
20 Jun 195150.5AppointedTitular Bishop of Phytea
2 Sep 195150.7Ordained BishopTitular Bishop of Phytea
18 Jan 195453.0AppointedBishop of Seckau, Austria
19 Mar 195453.2InstalledBishop of Seckau, Austria
1 Jan 196968.0ResignedBishop of Graz-Seckau, Austria
1 Jan 196968.0AppointedTitular Bishop of Sullectum
10 Jun 196968.4AppointedTitular Archbishop of Monteverde
26 Feb 199190.1DiedBishop Emeritus of Graz-Seckau, Austria

MicroData Summary for Josef Schoiswohl:
Archbishop Josef Schoiswohl (born , died ) Bishop Emeritus of Graz-Seckau

  • a priest for 66.6 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013