Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincent-François-Joseph Sage, M.E.P. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic of Southern Manchuria {Manciuria Meridionale}

Titular Bishop of Cusae


Events

DateAgeEventTitle
15 Jul 1879BornBourg-Argental, France
7 Mar 190323.6Ordained DeaconDeacon
21 Jun 190323.9Ordained PriestPriest
1908¹28.5ProfessedPriest of La Société des Missions Etrangères
20 Jul 191435.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Southern Manchuria {Manciuria Meridionale}, China
20 Jul 191435.0AppointedTitular Bishop of Cusae
7 Mar 191535.6Ordained BishopTitular Bishop of Cusae
20 Sep 191738.2DiedCoadjutor Vicar Apostolic of Southern Manchuria {Manciuria Meridionale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Vincent-François-Joseph Sage:
Bishop Vincent-François-Joseph Sage M.E.P. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic of Southern Manchuria {Manciuria Meridionale}

  • a priest for 14.2 years
  • a bishop for 2.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 12
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 149

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013