Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lawrence Sabatini, C.S.

Bishop Emeritus of Kamloops, British Columbia


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1930 BornChicago, IL, USA
19 Mar 195726.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Missionaries of Saint Charles Borromeo
15 Jul 197848.2AppointedAuxiliary Bishop of Vancouver, British Columbia, Canada
15 Jul 197848.2AppointedTitular Bishop of Nasai
21 Sep 197848.3Ordained BishopTitular Bishop of Nasai
30 Sep 198252.4AppointedBishop of Kamloops, British Columbia, Canada
2 Sep 199969.3ResignedBishop of Kamloops, British Columbia, Canada

MicroData Summary for Lawrence Sabatini:
Bishop Lawrence Sabatini C.S. (born ) Bishop Emeritus of Kamloops

Please contact the Bishop through the Diocese of Kamloops.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013