Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Joaquim Ribeiro

Deceased

Bishop Emeritus of Díli


Events

DateAgeEventTitle
4 Feb 1918BornDegolados, Portugal
25 Aug 194022.6Ordained PriestPriest of Évora, Portugal
30 Nov 195739.8AppointedAuxiliary Bishop of Évora, Portugal
30 Nov 195739.8AppointedTitular Bishop of Aegeae
27 Apr 195840.2Ordained BishopTitular Bishop of Aegeae
Jul 196547.4AppointedCoadjutor Bishop of Díli, Timor-Leste
31 Jan 196749.0SucceededBishop of Díli, Timor-Leste
22 Oct 197759.7ResignedBishop of Díli, Timor-Leste
27 Jul 200284.5DiedBishop Emeritus of Díli, Timor-Leste

MicroData Summary for José Joaquim Ribeiro:
Bishop José Joaquim Ribeiro (born , died ) Bishop Emeritus of Díli

  • a priest for 61.9 years
  • a bishop for 44.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013