Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pascàsio Rettler, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Bacabal, Maranho


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1915BornCastrop-Rauxel (Merklinde), Germany
29 Nov 194227.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
24 Jul 196853.5AppointedBishop of Bacabal, Maranho, Brazil
12 Sep 196853.6Ordained BishopBishop of Bacabal, Maranho, Brazil
1 Dec 198974.8RetiredBishop of Bacabal, Maranho, Brazil
16 Sep 200489.6DiedBishop Emeritus of Bacabal, Maranho, Brazil

MicroData Summary for Pascàsio Rettler:
Bishop Pascàsio Rettler O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Bacabal

  • a priest for 61.8 years
  • a bishop for 36.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013