Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jérôme Razafindrazaka

Deceased

Bishop Emeritus of Tamatave


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1915BornAndriampamaky
25 Jul 194732.4Ordained PriestPriest
25 Mar 197257.0AppointedBishop of Tamatave, Madagascar
15 Aug 197257.4Ordained BishopBishop of Tamatave, Madagascar
15 May 198974.2RetiredBishop of Tamatave, Madagascar
1 Aug 199277.4DiedBishop Emeritus of Tamatave, Madagascar

MicroData Summary for Jérôme Razafindrazaka:
Bishop Jérôme Razafindrazaka (born , died ) Bishop Emeritus of Tamatave

  • a priest for 45.0 years
  • a bishop for 20.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013