Catholic-Hierarchy DC

Bishop Delfín Quesada Castro

Deceased

Bishop of San Isidro de El General


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1908BornSan Pedro de Poás
20 Dec 193123.8Ordained PriestPriest
22 Oct 195446.6AppointedBishop of San Isidro de El General, Costa Rica
18 Jan 195546.9Ordained BishopBishop of San Isidro de El General, Costa Rica
17 Oct 197466.6DiedBishop of San Isidro de El General, Costa Rica

MicroData Summary for Delfín Quesada Castro:
Bishop Delfín Quesada Castro (born , died ) Bishop of San Isidro de El General

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013