Catholic-Hierarchy DC

Bishop Victor de la Peña Pérez, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Requena

Titular Bishop of Avitta Bibba


Events

DateAgeEventTitle
14 Sep 1933BornVillaldemiro, Spain
3 Jul 195925.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
17 Dec 198249.2AppointedAuxiliary Bishop of Requena, Peru
17 Dec 198249.2AppointedTitular Bishop of Avitta Bibba
3 Jul 198349.8Ordained BishopTitular Bishop of Avitta Bibba
15 May 198753.6AppointedVicar Apostolic of Requena, Peru
30 Jul 200571.8ResignedVicar Apostolic of Requena, Peru
1 Jul 201581.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Requena, Peru

MicroData Summary for Victor de la Peña Pérez:
Bishop Victor de la Peña Pérez O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Requena

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Jul 2005
  • d: CB, 1 Jul 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 2 Jul 2015