Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ángel María Ocampo Berrio, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tunja, Colombia


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1897Born
27 Aug 193032.7Ordained PriestPriest of Society of Jesus
23 Jun 194244.5AppointedCoadjutor Bishop of Socorro y San Gil, Colombia
23 Jun 194244.5AppointedTitular Bishop of Cynopolis in Arcadia
16 Aug 194244.6Ordained BishopTitular Bishop of Cynopolis in Arcadia
19 Jul 194749.6SucceededBishop of Socorro y San Gil, Colombia
6 Dec 195052.9AppointedBishop of Tunja, Colombia
20 Jun 196466.5AppointedArchbishop of Tunja, Colombia
20 Feb 197072.1ResignedArchbishop of Tunja, Colombia
20 Feb 197072.1AppointedTitular Archbishop of Castulo
10 Mar 197375.2ResignedTitular Archbishop of Castulo
21 Apr 199193.3DiedArchbishop Emeritus of Tunja, Colombia

MicroData Summary for Ángel María Ocampo Berrio
Archbishop Ángel María Ocampo Berrio S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tunja

EventPlace
Birth PlaceSanta Rosa de Osos

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 48.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast