Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Cicuttini

Deceased

Bishop Emeritus of Cittą di Castello


Events

DateAgeEventTitle
9 Nov 1906BornPovoletto
23 Jul 193326.7Ordained PriestPriest of Udine, Italy
6 Apr 195346.4AppointedAuxiliary Bishop of Udine, Italy
6 Apr 195346.4AppointedTitular Bishop of Amyzon
17 May 195346.5Ordained BishopTitular Bishop of Amyzon
30 Nov 195650.1AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
7 Sep 196659.8ResignedBishop of Cittą di Castello, Italy
7 Sep 196659.8AppointedTitular Bishop of Lamphua
5 Jan 197164.2ResignedTitular Bishop of Lamphua
16 Feb 197366.3DiedBishop Emeritus of Cittą di Castello, Italy

MicroData Summary for Luigi Cicuttini:
Bishop Luigi Cicuttini (born , died ) Bishop Emeritus of Cittą di Castello

  • a priest for 39.6 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013