Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Nkuissi

Deceased

Bishop Emeritus of Nkongsamba, Cameroon


Events

DateAgeEventTitle
7 Jul 1928Born
29 Jun 195829.9Ordained PriestPriest of Nkongsamba, Cameroon
29 Jan 197344.5AppointedApostolic Administrator of Nkongsamba, Cameroon
29 Jan 197344.5AppointedTitular Bishop of Luperciana
15 Apr 197344.7Ordained BishopTitular Bishop of Luperciana
15 Nov 197850.3AppointedBishop of Nkongsamba, Cameroon
21 Nov 199264.3ResignedBishop of Nkongsamba, Cameroon
16 Mar 201182.6DiedBishop Emeritus of Nkongsamba, Cameroon

MicroData Summary for Thomas Nkuissi
Bishop Thomas Nkuissi (born , died ) Bishop Emeritus of Nkongsamba

EventPlace
Birth PlaceNkongsamba
Ordained BishopCollege de Propaganda Fide, Chapel, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 52.7 years
  • a bishop for 37.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 142
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 20, Number 1,115

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast