Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raphaël Nguyên Van Diêp

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Vĩnh Long, Viet Nam

Titular Bishop of Tubusuptu


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1926Born
7 Dec 195428.1Ordained PriestPriest of Vĩnh Long, Viet Nam
15 Aug 197548.8AppointedCoadjutor Bishop of Vĩnh Long, Viet Nam
15 Aug 197548.8AppointedTitular Bishop of Tubusuptu
15 Aug 197548.8Ordained BishopTitular Bishop of Tubusuptu
10 May 200073.5ResignedCoadjutor Bishop of Vĩnh Long, Viet Nam
20 Dec 200781.1DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Vĩnh Long, Viet Nam

MicroData Summary for Raphaël Nguyên Van Diêp
Bishop Raphaël Nguyên Van Diêp (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Vĩnh Long

EventPlace
Birth PlaceLong Thôi

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast